Rosnący na swojej popularności marketing afiliacyjny, to forma promocji oraz sprzedaży, której podejmuje się coraz to więcej reklamodawców i partnerów. Współpraca na tej zasadzie uważana jest za jeden z najkorzystniejszych i najwygodniejszych metod promocji oraz sprzedaży. Czy marketing afiliacyjny działa i rzeczywiście można stwierdzić, że jest opłacalny?
Jak działa marketing afiliacyjny?
Marketing afiliacyjny, znany również pod nazwą programu partnerskiego, to forma sprzedaży oraz promocji, w której reklamodawca w ramach współpracy partnerskiej, udostępnia partnerowi materiały promocyjne, na przykład linki i grafiki. Partner umieszcza je i przesyła za pośrednictwem swojego kanału komunikacji do grupy docelowej. Klient, wchodząc na stronę reklamodawcy przez link partnera oraz dokonując zakupu, generuje partnerowi procent od kwoty wykonanej transakcji.
Korzyści marketingu afiliacyjnego
Od razu można zauważyć, że jest to bardzo korzystny rodzaj współpracy, przynoszący pozytywy każdej zaangażowanej stronie. Jest to także odpowiedź na pytanie, czy marketing afiliacyjny działa.
Reklamodawca, zakładający program partnerski korzysta z grupy docelowej i zasięgów partnera, poszerzając tym samym własną grupę potencjalnych klientów. Dodatkowo zwiększa swoją sprzedaż i zyski, nawet jeśli wiąże się to z nieco niższą marżą, spowodowaną obniżeniem kwoty całkowitej o procent sprzedaży dla partnera afiliacyjnego.
Marketing afiliacyjny to dla reklamodawcy tani i efektywny rodzaj promocji, ponieważ nie musi silnie angażować w niego własnych zasobów i czasu. Specyfikacja takiego modelu promocji i sprzedaży opiera się na systemie prowizji, a więc reklamodawca będzie miał pewność, że partner całkowicie zaangażuje się we współpracę.
Korzyści jakie przynosi partnerowi taki model marketingowy, są równie opłacalne, jak w przypadku reklamodawcy, który chce zainwestować w marketing afiliacyjny. Największą zaletą jest możliwość dodatkowego zarobku na dotychczasowej działalności, niekiedy o hobbystycznym charakterze. Wysokość wynegocjowanego procentu od sprzedaży może okazać się pomocnym i niezwykle korzystnym przypływem pieniędzy, które można zainwestować w lepszy sprzęt, umiejętności lub materiały. Oprócz tego, przy dobrze układającej się współpracy z reklamodawcą, partner w późniejszym czasie może wynegocjować swoje dotychczasowe warunki albo całkowicie zmienić charakter swojego udziału w promocji.
Popularność kanału komunikacji, którym posługuje się partner, z czasem może wzrosnąć, ponieważ więcej osób będzie chciało skorzystać z indywidualnej oferty partnera na często tańszy zakup niż bezpośrednio u producenta.
Czy marketing afiliacyjny działa również na korzyść klienta? Oczywiście, że tak, choć jego działanie i zaangażowanie w proces współpracy afiliacyjnej jest najprostszy i najmniejszy. W trakcie codziennego oglądania, czytania lub zwyczajnego przeglądania treści, znajduje produkt lub ofertę, którą chciał mieć lub chciał skorzystać. Istnieje też szansa, że potrzeba posiadania lub skorzystania z nich zostanie samoistnie wykreowana w czasie rzeczywistym. Widząc, że przy zakupie za pośrednictwem konkretnego linku lub kodu wprowadzanego przy realizacji zamówienia, nabędzie pożądane rzeczy taniej niż zazwyczaj. Motywacja w postaci niższej ceny lub darmowych benefitów to najsilniejszy bodziec, który najszybciej i najskuteczniej działa na wykonanie akcji zakupowych.
Czy marketing afiliacyjny działa?
Trzeba pamiętać, że marketing afiliacyjny będzie skutecznie wspierał dotychczasową sprzedaż i promocję, ale nie w tak dużym stopniu, aby móc opierać na nim całość przychodów generowanych przez przedsiębiorstwo. Podobny tok rozumowania odnosi się także do partnerów. Większość z nich wykorzystuje współpracę na zasadzie marketingu afiliacyjnego jako dodatkowy, pasywny przychód, a nie główne źródło utrzymania.
Statystki „Czy marketing afiliacyjny działa” przeprowadzone pod kątem jego efektywności pokazują, że w ciągu roku zainteresowanie takim modelem współpracy wzrosło o 44%, a branża modowa to najpopularniejsza kategoria. Udział marketingu afiliacyjnego w całkowitym przychodzie z reklam w środowisku cyfrowym to aż 15%. Osoby, które najczęściej wybierają możliwości programu partnerskiego to marketerzy i wydawcy.
Czy marketing afiliacyjny działa korzystnie finansowo dla partnerów? Według badań połowa partnerów osiąga zyski mniejsze niż 20 000 dolarów rocznie, co statystycznie daje średnio 5 500 zł miesięcznie.
Podsumowując, czy marketing afiliacyjny działa? Działa i przekłada się pozytywnie na sprzedaż oraz promocję reklamodawcy, generując dodatkowe przychody oraz zwiększenie popularności danej oferty.